ترجمه فصل هفتم خطبه1

پرينت
دسته: بدون گروه بندی
نمایش از چهارشنبه, 09 فروردين 1391 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

ترجمه فارسي فصل هفتم خطبه 1

تا اينكه خداوند سبحان محمّد رسول خدا صَلَّي­ اللَّهُ­ عَلَيْهِ­ وَ آلِهِ را، به منظور وفا كردن به وعده­ اش و پايان يافتن پيامبريش، مبعوث فرمود، در حاليكه پيمانش از پيامبران ستانده شده، نشانه­ هايش شهرت يافته، ولادتش مبارك شده بود، و مردم در آن هنگام كيشهاي مختلف، و اميال پراكنده، و فرقه­ هاي جدا از هم بودند: يا شبيه كننده خداوند به مخلوقاتش، يا انكار كننده اسمهاي خداوند، يا شريك آورنده براي خداوند بودند. خداوند مردم را به واسطه خاتم­ النّبيين از گمراهي به هدايت كشاند، و به سبب منزلتش از ناداني رهايي بخشيد. سپس ديدار خود را براي محمّد صَلَّي­ اللَّهُ­ عَلَيْهِ­ وَ آلِهِ برگزيد، و آنچه نزد خود داشت را براي او پسنديد، و از ماندن در دنيا بركنارش داشت، و بزرگداشت او را بر بودن در سختي اين دنيا ترجيح داد، پس پيامبر صَلَّي­ اللَّهُ­ عَلَيْهِ­ وَ آلِهِ را، در حاليكه گرامي بود، نزد خود بُرد. و پيامبر صَلَّي­ اللَّهُ­ عَلَيْهِ­ وَ آلِهِ مانند ميراث گذاشتن پيامبران در ميان امّتهاي خود در ميان شما ميراث گذاشت، زيرا آنان امّتهاي خود را بدون راهي روشن، و نشاني استوار، بي­ راهنما رها نمي­ كنند:

كتاب پروردگارتان را در ميان شما باقي گذاشت، در حاليكه حلال و حرام آن، و واجب و مستحبّ آن، و ناسخ و منسوخش، و تخفيف داده شده و كاملش، و خاصّ و عامش، و پندها و مثلهايش، و مطلق و مقيّدش، و محكم و متشابهش را روشن كرده است. مجمل آن را تفسير كرده، و نامفهومش را روشن نموده است: از آنچه درباره دانستن آن پيمان گرفته شده، تا آنچه در ندانستن آن بر بندگان وسعت داده شده است. و از احكامي كه در قرآن وجوب آن اثبات شده، و نسخ آن در سنّت معلوم است، و تا احكامي كه عمل كردن به آن از منظر سنّت واجب، و ترك آن در كتاب مجاز است، و از احكامي كه در وقت خود واجب است، و در آينده­ اش واجب نيست. و حرامهاي آن از هم جدا شده است، از گناه كبيره­اي كه آتشش را براي انجام آن وعده داده است، تا گناه كوچكي كه آمرزشش را براي آن آماده ساخته است، و جدايي افتاده است ميان حكمي كه در كمترين اندازه آن پذيرفته، و تا دورترين حدّ آن وسعت داده شده است.

و زيارت خانه خود را بر شما واجب كرد، خانه­ اي كه آن را براي همگان قبله قرار داد تا، مانند وارد شدن چارپايان به آب، بدان وارد شوند، و مانند پناه بُردن كبوتران، به آن پناه بَرَند، و خداوند سبحان حجّ را نشاني براي فروتني مردم نسبت به بزرگي خود، و اعتراف آنان به ارجمنديش قرار داد، و از ميان آفريدگانش شنوندگاني را برگزيد كه دعوتش به سوي آن را پذيرفتند، و حكم و اراده­ اش را تصديق كردند، و در توقفگاه هاي پيامبرانش ايستادند، و به فرشتگان گردنده بر گِرد عرش او شبيه شدند. در تجارتخانه عبادتش سودها مي­ بَرَند، و در پيشگاهش به وعده­ گاه آمرزشش مي­ شتابند، خداوند سبحان و متعال كعبه را براي اسلام نشانه، و براي پناه آورندگان به آن خانه­ اي اَمن قرار داد، اداي حقّش را ضروري شمرد، و حجّ آن را واجب كرد، زيارت آن را بر شما واجب كرد، و فرمود: « براي خداوند زيارت كعبه بر مردمي واجب است كه توانايي رفتن به آن را دارند، و هر كه كفر بورزد، خداوند از جهانيان بي­ نياز است. (آل عمران 97)».

جدیدترین اخبار

 • چاپ جلد دوّم کتاب «بيان و شرح نهج البلاغه» 1401

  جلد دوّم کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد دوّم اين کتاب به خطبه های 16 تا 25 اختصاص دارد. پيش از اين پانزده خطبه اوّل در جلد اوّل اين کتاب به چاپ رسيده است.

   

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
ترجمه فارسی فصل هفتم خطبه 1
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز