ترجمه فارسی فصل پنجم خطبه1 نهج البلاغه

پرينت
دسته: بدون گروه بندی
نمایش از یکشنبه, 06 فروردين 1391 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

سپس خداوند سبحان از زمين درشت و هموار، و شيرين و نمکزار خاکی برگرفت، و آن را با آب گِل کرد تا خالص شد، و آن را نمناک نمود تا به هم چسبيد، سپس از آن گِل پيکری با عضوهای مختلف و پيوندگاههای مناسب، و اندامها و مفصلها بيافريد. آن را خشکانيد تا اجزای آن به هم پيوست، و سختش نمود تا به صدا در آمد، تا وقتی معيّن، و فرجامی معلوم؛ سپس از روح خود در آن دميد تا به صورت انسانی از جای برخاست دارای ذهنهايی که آن را می­ گردانَد، و انديشه­ هايی که با آن چاره انديشی می­ کند، و اندامهايی که آن را به کار می­ گيرد، و ابزارهايی که بر آن تسلّط می­ يابد، و دانشی که با آن ميان حق و باطل را جدا می­ کند، و مزه­ ها و بوها و رنگها و جنسها را تميز می­ دهد، انسانی سرشته از خميره رنگهای مختلف، و همانندهای متّحد، وضدهای دور از هم، و آميخته­ های متفاوت: از گرمی و سردی و تری و خشکی. و خداوند سبحان از ملائکه خواست تا امانتی که به ايشان سپرده بود، و سفارشی که به ايشان کرده بود، يعنی سجده کردن برای آدم و خشوع برای بزرگداشتش را، بجای آورند. از اينرو فرمود: «سجده کنيد برای آدم و همه سجده کردند جز ابليس» متکبّر شد، و گمراهی بر او چيره گشت، خلقت به آتش را بزرگ دانست، و خلقت گِلِ خشک را سبک شمرد، خداوند به او مهلت داد تا مستحقِّ خشم شود، و دوره آزمايش به سر آيَد، و وعده به عمل درآيد، پس فرمود: «تو از مهلت يافتگانی تا روز وقت معلوم».

سپس خداوند سبحان آدم را در خانه­ ای سکنی داد که زندگيش را در آن خوش و فراخ گردانيد، و جايگاهش را در آن ايمن کرد، و او را از ابليس و دشمنيش ترسانيد، دشمنش به علّت حسادت نسبت به اقامتگاه آدم، و همراهی او با ابرار فريبش داد، و آدم يقينش را به شک، و آهنگش را به سستی بَدَل نمود، و شادمانی بداد و ترس خريد، و فريب خورد و پشيمان شد، خداوند سبحان توبه­ اش را برای او گسترانيد، و کلمه رحمتش را به او آموخت، و بازگشت به بهشتش را به او وعده داد، و او را به خانه آزمايش، و زاد و وَلَد فرزندان فرود آورد.

جدیدترین اخبار

 • چاپ جلد دوّم کتاب «بيان و شرح نهج البلاغه» 1401

  جلد دوّم کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد دوّم اين کتاب به خطبه های 16 تا 25 اختصاص دارد. پيش از اين پانزده خطبه اوّل در جلد اوّل اين کتاب به چاپ رسيده است.

   

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
ترجمه فارسی فصل پنجم خطبه1
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز