متن و ترجمه فصل ششم خطبه1 نهج البلاغه

پرينت
دسته: بدون گروه بندی
نمایش از دوشنبه, 07 فروردين 1391 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

وَ ٱصْطَفَي سُبْحَانَهُ مِنْ وَلَدِهِ اَنْبِيَاءَ اَخَذَ عَلَي الْوَحْيِ مِيثَاقَهُمْ ، وَ عَلَي تَبْلِيغِ ٱلرِّسَالَةِ اَمَانَتَهُمْ ، لَمَّا بَدَّلَ اَكْثَرُ خَلْقِهِ عَهْدَ ٱللَّهِ إِلَيْهِمْ فَجَهِلُوا حَقَّهُ ، وَ ٱتَّخَذُوا ٱلْاَنْدَادَ مَعَهُ ، وَ ٱجْتَالَتْهُمُ الشَّيَاطِينُ عَنْ مَعْرِفَتِهِ ، وَ ٱقْتَطَعَتْهُمْ عَنْ عِبَادَتِهِ ، فَبَعَثَ فِيهِمْ رُسُلَهُ ، وَ وَاتَرَ إِلَيْهِمْ اَنْبِيَاءَهُ ، لِيَسْتَأدُوهُمْ مِيثَاقَ فِطْرَتِهِ، وَ يُذَكِّرُوهُمْ مَنْسِيَّ نِعْمَتِهِ ، وَ يَحْتَجُّوا عَلَيْهِمْ بِالتَّبْلِيغِ . وَ يُثِيرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ ٱلْعُقُولِ ، وَ يُرُوهُمْ آيَاتِ ٱلْمُقَدَّرَةَ : مِنْ سَقْفٍ فَوْقَهُمْ مَرْفُوعٍ ، وَ مِهَادٍ تَحْتَهُمْ مَوْضُوعٍ ، وَ مَعَايِشَ تُحْيِيهِمْ ، وَ آجَالٍ تُفْنِيهِمْ ، وَ اَوْصَابٍ تُهْرِمُهُمْ ، وَ اَحْدَاثٍ تَتَابَعُ عَلَيْهِمْ ؛ وَ لَمْ يُخْلِ اللَّهُ سُبْحَانَهُ خَلْقَهُ مِنْ نَبِيٍّ مُرْسَلٍ ، اَوْ كِتَابٍ مُنْزَلٍ ، اَوْ حُجَّةٍ لَازِمَةٍ . اَوْ مَحَجَّةٍ قَائِمَةٍ : رُسُلٌ لَا تُقَصِّرُ بِهِمْ قِلَّةُ عَدَدِهِمْ ، وَ لَا كَثْرَةُ ٱلْمُكَذِّبِينَ لَهُمْ : مِنْ سَابِقٍ سُمِّيَ لَهُ مَنْ بَعْدَهُ ‏، اَوْ غَابِرٍ عَرَّفَهُ مَنْ قَبْلَهُ ، عَلَي ذَلِكَ نَسَلَتِ ٱلْقُرُونُ ، وَ مَضَتِ ٱلدُّهُورُ ، وَ سَلَفَتِ ٱالْآبَاءُ ، وَ خَلَفَتِ ٱلْاَبْنَاءُ .

ترجمه فارسي فصل ششم خطبه 1

و خداوند سبحان از ميان فرزندان آدم پيامبران را برگزيد، و بر پذيرش وحي با آنان پيمان بست، و بر تبليغ رسالت امانت آنان را پذيرفت، آنگاه كه بيشتر آفريدگانش پيمان خداوند با خود را تغيير دادند، و حقّ او را ناديده گرفتند، و با او شريك قرار دادند، و شياطين آنان را از شناخت خداوند بازگردانيدند، و از عبادت او بازداشتند. از اينرو پيامبرانش را در ميان آنان برانگيخت، و انبيائش را پي در پي به سوي ايشان فرستاد، تا پيمان فطرتش را از آنان باز پس خواهند، و نعمت فراموش شده­ اش را به يادشان آورند، و با تبليغ برايشان دليل آورند، و پوشيده­ هاي عقلها را برايشان برانگيزانند، و آيات تقدير شده را به آنان نشان دهند، آياتي چون: آسمان افراشته در بالاي سرشان، و زمين گسترده در زير پايشان، و روزيشان كه بدان زنده هستند، و گاه هاي عمرشان كه آنان را مي­ ميراند، و بيماريها و رنجهايي كه آنان را سست مي­ گرداند، و بلاهايي كه بر آنان روي مي­ آورد. و خداوند سبحان آفريدگان خود را از پيامبر فرستاده شده، يا كتاب نازل شده، يا دليل حتمي، يا نشانه استوار محروم نساخت. پيامبراني كه كمي تعدادشان و بسياري مخالفينشان آنان را سُست نكرد: از پيامبر پيشي­ گرفته­ اي كه پيامبر بعد از او برايش نامبرده شده بود، يا پيامبر باقي كه پيامبر پيشين او را معرفي كرده بود. به آن صورت قرنها سپري شد، و روزگاران گذشت، و پدران رفتند، و پسران جانشين شدند.

جدیدترین اخبار

 • چاپ جلد دوّم کتاب «بيان و شرح نهج البلاغه» 1401

  جلد دوّم کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد دوّم اين کتاب به خطبه های 16 تا 25 اختصاص دارد. پيش از اين پانزده خطبه اوّل در جلد اوّل اين کتاب به چاپ رسيده است.

   

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
متن و ترجمه فصل ششم خطبه 1
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز