درس نهم: دو ترکيب «اَللهِ الرَّحْمَنِ» و « اَللهِ الرَّحيمِ» و شناخت موصوف و صفت

پرينت
دسته: آموزش قرآن پیش مقدماتی سطح 1
نمایش از جمعه, 18 آذر 1390 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

                         درسهای گذشته شامل چند علم بود.

1-   علم قرائت که درباره چگونگی تلفّظ حروف و کلمات و ترکيب چند کلمه در کنار يکديگر سخن می گويد. در اين جزوه بسيار مختصر و در حدّ ضرورت بدان پرداخته شده است.

2-   علم صرف که درباره ساختار يک کلمه سخن می گويد. در درسهای بعد در اين باره بيشتر صحبت خواهد شد.

3-   علم لغت که به معنی کلمه با توجّه به ساختار آن می پردازد. معمولاً پس از بررسی کلمه از نظر علم صرف معنی کلمه دانسته می شود.

علم صرف و معنی لغت نسبت به نقش کلمه در جمله بی تفاوت است و هر کلمه را بدون توجّه به ارتباطش با کلمه های ديگر جمله مورد بررسی قرار می دهد.

4-   علم نحو درباره نقش کلمات در ترکيبها و جملات سخن می گويد. همچنين علم نحو درباره اِعراب کلمه و نشانه های اِعراب کلمه سخن می گويد که در حرف آخر کلمه ظاهر می شود. علم نحو به خود کلمه و چگونگی ساخته شدن کلمه کاری ندارد.

اِعراب هر کلمه بستگی به نقش آن کلمه در ترکيب و در جمله دارد.

نقش کلمه در جمله ممکن است يک نقش اصلی باشد يا يک نقش تَبَعی. نقشهای اصلی دارای يک نوع اِعراب هميشگی هستند.

مانند « اِعراب جرّ » برای دو نقش «مجرور بودن به حرف جرّ» و «مضافٌ اِلَيْه بودن» که دائمی و هميشگی است. گفته می شود : «هرگاه اسم بعد از يک حرف جرّ بيايد مجرور می شود.» همچنين گفته می شود: « مضافٌ اِلَيْه هميشه مجرور است. »

نقشهای تَبَعی نقشهايي هستند که در جمله اِعراب هميشگی ندارند. بلکه اِعرابشان تابع اِعراب کلمه ای است که بعد از آن می آيند.

يکی از نقشهای تَبَعی « صفت بودن » است. اعراب صفت هميشگی نيست. برای دانستن اعراب يک صفت بايد ببينيم موصوف آن چه نقش و چه اعرابی دارد.

 

در آيه « بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ » دو کلمه « الرَّحْمَنِ» و « الرَّحيمِ» آمده است که کلمه « اَلله » را توصيف می کنند. به اين دو کلمه صفت و به کلمه « الله » موصوف گفته می شود. درس بعد را بخوانيد تا درباره ترکيب صفت و موصوف بيشتر بدانيد.

 

جدیدترین اخبار

 • چاپ جلد دوّم کتاب «بيان و شرح نهج البلاغه» 1401

  جلد دوّم کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد دوّم اين کتاب به خطبه های 16 تا 25 اختصاص دارد. پيش از اين پانزده خطبه اوّل در جلد اوّل اين کتاب به چاپ رسيده است.

   

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
متن درس 9
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز