درس پنجم: حرکت حرف آخر کلمات ، کلمه (بِ) « مبنی » است و کلمات ( اِسْمِ ) و ( اَللّهِ ) و ( اَلرَّحْمَنِ ) و ( اَلرَّحيمِ ) « معرب» هستند.

پرينت
دسته: آموزش قرآن پیش مقدماتی سطح 1
نمایش از پنج شنبه, 17 آذر 1390 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

 

—            به کلماتی که مانند « بِ » حرکت حرف آخر آنها ثابت است « مبنی » گفته می شود.

—            تمام انواع حرفها مانند حرف جرّ « بِ » مبنی هستند.

حرکت حرف آخر برخی از کلمات تغيير می کند. به اين کلمات « معرب » گفته می شود. کلمه معرب کلمه ای است که نشانه نقش و جايگاهش در حرف آخر آن آشکار می شود.

کلمات « اِسْمِ » و « اَللّهِ » و « اَلرَّحْمَنِ = » و « اَلرَّحيمِ » معرب هستند يعنی چنين نيست که حرف آخر اين کلمات هميشه و در هر جمله ای کسره باشد.

اين کلمات در جمله « بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ » در نقش و جايگاهی قرار گرفته اند که اعراب آن نقشها مجرور بودن است و نشانه مجرور بودن اين کلمات ، يعنی کسره –ِ ، در حرف آخر آنها آشکار شده است.

در کتابهای لغت تمام کلماتی که حرف آخر آنها بدون حرکت آمده است «معرب » هستند. حرکت حرف آخر کلمات « معرب » پس از اينکه در جمله به کار برده شوند و نقش آنها معلوم شود آشکار می شود.

—            کلمات « اِسْمِ » و « اَللّهِ » و « اَلرَّحْمَنِ = » و « اَلرَّحيمِ » معرب هستند. اگر برای پيدا کردن معنی اين کلمه ها به کتاب لغت مراجعه کنيد حرف آخر آنها را بدون حرکت می بينيد.

—            حرکت حرف آخر تمام کلمات « اِسْمِ » و « اَللّهِ » و « اَلرَّحْمَنِ » و « اَلرَّحيمِ » در جمله « بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ » کسره است. کسره نشانه مجرور بودن است پس اين کلمات مجرور هستند.

—            علّت مجرور بودن اين چهار کلمه در جمله « بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ » يکسان نيست.

—            آموختيم که دليل مجرور بودن « اِسْم » در ترکيب « بِسْمِ » وجود حرف جرّ «بِ» است که پيش از آن آمده است.

در درسهای آينده به سؤالات زير پاسخ می گوييم

1-   دليل مجرور بودن کلمات « اَللّهِ » و « اَلرَّحْمَنِ » و « اَلرَّحيمِ » چيست؟

2-   آيا دليل مجرور شدن اين کلمات يکسان است؟

جدیدترین اخبار

 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
 • چاپ کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه » 1

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
متن درس 5
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز