درس سيزدهم: کلمه ها و ترکيبهای آيه « اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلْعَالَمينَ »

پرينت
دسته: آموزش قرآن پیش مقدماتی سطح 1
نمایش از چهارشنبه, 14 دی 1390 نوشته شده توسط فرشته (زهرا) بصراوی
خروجی PDFخروجی HTML

 

آموزش مفاهيم آيه « اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلْعَالَمينَ(حمد/ 2) »

آيه « اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلْعَالَمينَ » يک جمله است و از چند کلمه و چند ترکيب ساخته شده است و بر روی هم يک معنی واحد دارد.

کلمات اين جمله عبارتند از :

—            اَلْحَمْدُ                = ستايش

—            لِ                      = برای، مالِ

—            اللّهِ                    = خداوند

—            رَبِّ                   = پروردگار

—            ٱلْعَالَمينَ             = جهانيان

اين جمله با « اَلْحَمْدُ » شروع شده است که يک اسم معرفه است. به جمله ای که با اسم شروع شود، جمله اسميّه می گويند. جمله اسميّه در عربی ممکن است از دو اسم تشکيل شده باشد و هيچ فعلی در آن به کار نرفته باشد.

در ترجمه فارسی يک جمله اسميّه عربی که از دو اسم تشکيل شده است بايد از فعل ربطی «است» استفاده شود. در اين گونه موارد گفته نمی شود: «فعل آن حذف شده است».

            ترکيبهای اين جمله عبارتند از:

« اَلْحَمْدُ لِلَّهِ »      که يک جمله اسميّه است و از دو قسمت مبتدا و خبر تشکيل شده است.

« لِلَّهِ »              که از اضافه شدن يک حرف جرّ به يک اسم تشکيل شده است و به آن « جار و مجرور » گفته مي­شود.

« اللّهِ رَبِّ »       که از ترکيب يک اسم و صفتش تشکيل شده است و به آن «صفت و موصوف » گفته مي­شود.

« رَبِّ ٱلْعَالَمينَ » که از اضافه شدن يک اسم به يک اسم ديگر تشکيل شده است و به آن «مضاف و مضافٌ اِلَيْه» گفته مي­شود.

جدیدترین اخبار

 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
 • چاپ کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه » 1

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدس و فرهنگ ايثارگری

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

   

   
متن درس 13
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز