شيوه نامه اجرايی

پرينت
دسته: بدون گروه بندی
نمایش از شنبه, 19 آذر 1390
خروجی PDFخروجی HTML

 

شيوه نامه اجرايي مؤسّسه پژوهشی مکتب الزّهراء (سلام­ اللّه­ عليها)

برای بهره­ وری از سايت مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه عليها)

در دعوت ، آماده سازی و به کارگيری اعضاء در فعّاليّتهای پژوهشی

1-            سايت مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) ؛ طيّ سه مقطع مقدّماتي، متوسّط و عالي ؛ فارغ­ التّحصيلان سطح 2 و 3 حوزه­ هاي علمي خواهران و دانش­ آموختگان زن مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتراي رشته­ هاي علوم اسلامي دانشگاهها را براي انجام فعّاليّتهاي پژوهشي در دست اجراي خود آماده و سازماندهي مي­ نمايد.

2-            فارغ­ التّحصيلان مقاطع متوسّط و عالي سايت مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) مي­ توانند به دو صورت فعاليّتهاي پژوهشي خود را در واحد پژوهشي الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) ادامه دهند يكي اينكه با طرحهاي پژوهشي در دست اجرا همكاري كنند، ديگر آنكه موضوعات جديد پژوهشي متناسب با يكي از سه گروه پژوهشي قرآن كريم، نهج­ البلاغه و فرهنگ اسلامي را تعريف و اجرا نمايند.

3-            سايت مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) با برقراري ارتباط ميان حوزه­ هاي علمي خواهران ، مراكز قرآني دولتي يا مردمي با مؤسّسه پژوهشی مکتب الزّهراء (سلام­ اللّه­ عليها) آموزش نهج­ البلاغه را در كنار آموزش قرآن كريم رواج داده علاقمندان به ادامه تحصيل، تدريس و تحقيق در علوم اسلامي را در همان مراكز يا در مؤسّسه پژوهشی مکتب الزّهراء (سلام­ اللّه­ عليها) برای شرکت در برنامه حضوری سه مقطع تعريف شده يا مقطع پيش مقدّماتي ثبت نام مي­ نمايد. متن قرار داد مؤسّسه پژوهشی مکتب الزّهراء (سلام­ اللّه­ عليها) با مراكز آموزشي منتخب پس از معرفي برنامه و دريافت درخواست، به مدير مركز پيشنهاد مي­ شود.

4-            مدير هر مركز آموزشي مي­تواند افراد آشنا به صرف و نحو و آماده براي تدريس را براي دوره اوّل برگزيند. اين افراد، پس از گذراندن دوره، دريافت نمره بالاتر از 19 از امتحان پاياني و آشنا شدن با روش تدريس، آموزش مفاهيم قرآن كريم و نهج­ البلاغه را بدون حضور اساتيد مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) در همان مركز آموزشي به عهده مي­ گيرند. امتحان تعيين سطح و پاياني دوره پيش­ مقدّماتي از متن بدون اعراب خطبه1 نهج­ البلاغه به دو صورت شفاهي و كتبي انجام مي­ شود. افرادي كه در امتحان تعيين سطح نمره بالاتر از 17 دريافت كنند به دوره مقدّماتي راه مي­ يابند.

5-            مؤسّسه پژوهشی مکتب الزّهراء (سلام­ اللّه­ عليها) مقطع پيش­ مقدّماتي را به طور حضوری يا غير حضوری در چهار سطح برگزار مي­ نمايد:

سطح1- براي افراد مبتدي زير ديپلم،

سطح2- براي افراد مبتدي ديپلم و فارغ­ التّحصيلان رشته­ هاي غير علوم اسلامي

سطح3- براي دانشجويان و طلّاب سالهاي آخر رشته­ هاي علوم اسلامي و فارغ­ التّحصيلان سطح 2 و 3 رشته­ هاي علوم اسلامي كه در امتحان تعيين سطح نمره كمتر از 17 آورده­ اند.

سطح 4- برای فارغ­ التّحصيلان سطح 3 که خطبه1 را با موفقيّت به پايان برده­ اند.

6-            متن درسي سطح 1 پيش­ مقدّماتي، جلد دوّم نهج­ البلاغه آموزشي، فصل اوّل و دوّم خطبه1 است.

7-            متن درسي سطح 2 پيش­ مقدّماتي، جلد دوّم نهج­ البلاغه آموزشي، فصل اوّل تا هفتم خطبه1 است.

8-            متن درسي سطح 3 پيش­ مقدّماتي جلد اوّل نهج­ البلاغه آموزشي خطبه1 است.

9-            متن درسی سطح 4 پيش­ مقدّماتی جلد اوّل نهج­ البلاغه آموزشی خطبه2 است. در اين سطح اعضاء با انجام يک کار پژوهشی برای ادامه دوره مقدّماتی به روش پژوهش آماده مي­ شوند.

10-        كتاب نهج­ البلاغه آموزشی جلد اوّل مشتمل بر متن بدون اعراب، معني فارسي لغات، متن با اعراب و ترجمه 30 خطبه اوّل نهج­ البلاغه است که به طور كامل در دوره مقدّماتي مورد تدريس و تحقيق قرار مي­ گيرد.

11-        فارغ­ التّحصيلان سطح4 پيش­ مقدّماتي در صورت اخذ نمره 17 از امتحان پاياني در صورت تمايل به مقطع مقدّماتي دوره تربيت محقّق راه مي­ يابند و در سايت مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) ادامه تحصيل مي­ دهند.

12-        سايت مكتب­ الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) پذيرای ياری علمی، فکری و ... خواهران علاقمند به گسترش امر نهضتِ آموزشِ فراگير قرآن کريم، نهج­ البلاغه، تفسير و ديگر آموزه­ هاي ديني است.

جدیدترین اخبار

 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
 • چاپ کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه » 1

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
آئین نامه اجرایی
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز