اساسنامه ، اهداف و

پرينت
دسته: بدون گروه بندی
نمایش از شنبه, 19 آذر 1390
خروجی PDFخروجی HTML

 

معرفی مؤسّسه علمی حضرت زهرا (سلام­ اللّه­ عليها)

مؤسّسه يک سازمان مردم نهاد است که در مرداد 1390 از فرمانداری تهران مجوّز فعّاليّت دريافت کرده است. اعضای اين مؤسّسه از بين همکاران پژوهشی و فارغ­ التّحصيلان کلاسهای آموزشی مدير سايت انتخاب شده­ اند اين اعضاء در دو گروه اعضاء مؤسّس مؤسّسه تهران و اعضاء مؤسّس مؤسّسه کرج با سايت همکاری خواهند داشت.

موضوع ، اهداف و شيوه اجرايي مؤسّسه علمی حضرت زهرا (سلام­ اللّه­ عليها)

موضوع مؤسّسه علمي پژوهشي است.

اهداف مؤسّسه عبارتند از:

1- جذب خواهران دانش آموخته رشته هاي علوم اسلامي و فعّال كردن ايشان در امر پژوهش

2- انجام پژوهشهاي علمي پيرامون موضوعات قرآني، نهج البلاغه و فرهنگ اسلامي

3- فراگير و آسان كردن فهم قرآن كريم و نهج البلاغه براي سطوح مختلف علمي         

شيوه اجرا:

1- تشكيل دوره تربيت محقّق شامل چهار مقطع:

الف: مقطع پيش مقدّماتي (براي تشكيل كلاسهاي آموزش مفاهيم قرآن كريم و مفاهيم نهج البلاغه در چهار سطح با جذب خواهران با معلومات زير ديپلم، ديپلم و فارغ التحصيلان رشته هاي غير علوم اسلامي)

ب: مقطع مقدماتي (براي ادامه تحصيل فارغ التحصيلان مقطع پيش مقدماتي و جذب خواهران با معلومات كارشناسي علوم اسلامي و پايان سطح2 حوزه هاي علميّه و رساندن ايشان به رتبه دستياري پژوهش)

ج : مقطع متوسّط (براي ادامه تحصيل فارغ التحصيلان مقطع مقدّماتي تا رسيدن به رتبه پژوهشگري)

د : مقطع عالي (براي ادامه تحصيل فارغ التّحصيلان مقطع متوسّط تا رسيدن به رتبه پژوهشگري خاص)

2- دعوت از خواهران پژوهشگر (با مدرك دكتري يا كارشناسي ارشد رشته­ هاي علوم اسلامي دانشگاهها و سطوح 4 و 3 حوزه هاي علميّه)

3- تهيّه فهرست موضوعات پژوهشي مركز و تنظيم آن بر حسب اولويتهاي جامعه اسلامي و امكانات مؤسّسه پژوهشي و فهرست منابع مورد نياز موضوعات داراي اولويت هر يك از گروههاي پژوهشي

4- پيشنهاد موضوعات داراي اولويّت به پژوهشگران دعوت شده و بررسي موضوعات پيشنهادي آنان

5- تدارك امكانات لازم از كتابخانه، رايانه، دستيار پژوهش و خدمات لازم براي هر يك از گروههاي پژوهشي و موضوعات پژوهشي در دست اجرا

6- انجام پژوهشهاي اصلي و مرجع مانند تهيّه معجم اعراب الفاظ قرآن كريم، معجم اعراب الفاظ نهج البلاغه، تهيّه سلسله مقالات تحت عنوان مقدّمه اي بر فرهنگ اسلامي و ...

7- مديريت و كنترك پژوهشهاي در دست اجرا تا رسيدن به نتايج نهايي

8 - تعامل با مؤسّسات فرهنگي براي ارائه نتايج پژوهشي مؤسّسه به ايشان و جذب فارغ التّحصيلان آنان

 پيشينه مؤسّسه علمی حضرت زهرا (سلام­ اللّه­ عليها) با نام مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها)

مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) نام مركزي بوده است كه عهده­ دار تربيت محقّق براي طرحهاي تحقيقاتي علوم اسلامي است. اين مركز در تاريخ 10 /8 /1382 همزمان با تشكيل كلاس نهج­ البلاغه در يكي از مدارس علوم ديني كار خود را آغاز كرد. نهج­ البلاغه آموزشي، اعراب الفاظ نهج­ البلاغه، اعراب الفاظ قرآن كريم، لغتنامه نهج­ البلاغه، لغتنامه قرآن كريم، التّبيين (برداشتهايي از قرآن كريم) از جمله آثار تهيّه شده و در دست اجراي مكتب الزّهرا(سلام­ اللّه­ عليها) بوده است. اين آثار به مرور زمان در دوره­ هاي آموزشي مؤسّسه علمی حضرت زهرا (سلام­ اللّه­ عليها) تهيّه و كامل مي­ شود. اساتيد، طلّاب و دستياران پژوهش علاوه بر فعّاليّتهاي موظّف خود، در تكميل اين آثار نيز همكاري مي­ كنند.


 

جدیدترین اخبار

 • چاپ کتاب راه روشن

  کتاب « راه روشن، جلد دوّم، انسان شناسی و جامعه سازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب تفسيری از آيات چهل تا نود و يک سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب علاوه بر نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره از نظرات  شيخ طوسی ره نيز استفاده شده است. 

   

  جلد اوّل اين کتاب با عنوان « راه روشن، انسان شناسی و خودسازی »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی پيش از اين توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيده بود. اين کتاب تفسيری از سوره حمد و چهل آيه اوّل سوره بقره است که به شيوه تدبّر در قرآن کريم تهيّه شده است. در اين کتاب به ويژه در دو فصل ششم و هفتم بسيار از نظرات ملاصدرای شيرازی ره ، امام خمينی ره و علامه طباطبايی ره استفاده شده است. 

   

  چاپ کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی

  کتاب مقدّمه ای بر فرهنگ اسلامی در دو جلد توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ  رسيد. مدير سايت محقّق و مؤلّف اين کتاب است. جلد اوّل اين کتاب مشتمل بر کلّيّات فرهنگ شناسی، مبانی فرهنگ اسلامی، عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از دانشها و عقايد و باورهای اسلامی است. عناصر و مؤلّفه های فرهنگ اسلامی ناشی از قوانين حقوقی و اخلاقی اسلام در جلد دوّم اين کتاب ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی يکبار در ذيل هر يک از مؤلّفه های مربوطه آمده است و يکبار به طور کامل در انتهای جلد دوّم ارائه شده است. شاخصهای توسعه فرهنگ اسلامی ارائه شده در اين کتاب با بهره گيری از منابع اسلامی تهيّه و پيشنهاد شده است. مهمترين نکته قابل توجّه در اين کتاب تبيين رابطه دين و فرهنگ است. از آنجا که فرهنگ شناسان دين را يکی از عناصر فرهنگ به شمار می آورند. جايگاه دين الهی و رابطه آن با فرهنگ همواره ناشناخته مانده هرگز توضيح داده نشده بود. در اين کتاب با استناد به آيات قرآن کريم دين به دو معنا تعريف می شود. يکی دين الهی که مجموعه ای از معارف و دستورالعمهای نازل شده از جانب خداوند است و ديگری دين بشری که مجموعه عقايد و باورها و الگوها و روشها و آيين و رسوم مذهبی است که از طرف پيراوان هر يک از اديان الهی يا اديان بشری ارائه می شود. دين با معنای اوّل يعنی دين الهی ريشه فرهنگ است که از طرف فرهنگ شناسان مغفول واقع شده است و دين بشری با توجّه به تعاريف فرهنگ شناسان از فرهنگ عين يا بخشی از فرهنگ هر يک از جوامع بشری است.

   

  چاپ کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری

   

  کتاب جامعه شناسی دفاع مقدّس و فرهنگ ايثارگری نوشته دکتر سيّد مهدی آقاپور توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد.

   

    

   

   تلفن ثابت مؤسّسه : 02633412673 - دورنگار 02633412673 تلفن همراه: 09126650828 آدرس: بلوار امام خمينی (ره) (بلوار ارم) خيابان 309، پلاک 92، واحد 9

   

   
 • «چاپ کتاب نقد و بررسی « شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه

  کتاب « نقد و بررسی شبهه تأثيرپذيری قرآن کريم از فرهنگ زمانه »  نوشته نرجس خاتون انصاری توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. در اين کتاب با ادله کافی عدم تأثيرپذيری قرآن کريم اثبات می گردد. همچنين شبهه های پيرامون اين موضوع مطرح و پاسخگويی می شود.

   

   

   
 • چاپ کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه » 1

  کتاب « بيان و شرح نهج البلاغه »  نوشته فرشته (زهرا) بصراوی توسّط انتشارات نامه مکتب الزّهراء سلام الله عليها به چاپ رسيد. اين کتاب در سه بخش «بيان و شرح» ، «جدول اعراب الفاظ» و «معنی فارسی الفاظ» ارائه می شود. جلد اوّل به پانزده خطبه اوّل  اختصاص دارد.

   
اساس نامه
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free

طراحی سایت: شرکت شبدیز